CHARACTERS Müasir Dramaturgiya Festivalı EURODRAM – Avropanın dram əsərlərinin tərcümə şəbəkəsi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycan dilində yazılmış pyes müsabiqəsini elan edir.
Layihənin məqsədi – müasir mövzuları əks etdirən və Azərbaycanın teatr məkanını zənginləşdirən yeni pyeslərin yaradılmasını, yayılmasını və səhnələşdirilməsini təşviq etməkdir. 2023-cü ildən dramaturq İsmayıl İmanın kuratorluğu ilə fəaliyyət göstərən CHARACTERS Festivalı müəlliflərin pyes yazmaq həvəsini dəstəkləməyi, həmçinin dramaturqlar, rejissorlar və teatrlar arasında əlaqələri gücləndirməyi hədəfləyir.
Festival indiyədək həm yerli, həm də xarici müəlliflərin müasir pyeslərinin oxunuşları və tədris proqramları ilə yanaşı, iki müsabiqə təşkil edib – orijinal pyeslər və xarici pyeslərin Azərbaycan dilinə tərcümələri üzrə. 2024-cü ildə Şəbnəm Xeyrullanın “Arqon” adlı pyesi qalib seçilərək səhnə həyatı qazanıb – əsər YUĞ Dövlət Teatrında və ölkənin bir neçə digər səhnəsində tamaşaya qoyulub.
2026-cı il müsabiqəsinə 18–50 yaş arası dramaturqların son 5 il ərzində yazdıqları pyeslər qəbul olunur. Müsabiqəyə təqdim edilən əsərlər teatrşünaslar İsrafil İsrafilov, Elçin Cəfərov, Aliyə Dadaşova və rejissorlar Mikayıl Mikayılov ilə Tural Mustafayevdən ibarət Münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcək.
Ərizələrin qəbulu 1 noyabr 2025-ci ildən 1 fevral 2026-cı ilədək davam edəcək. Nəticələrə əsasən üç qalib seçiləcək və onların adları 2026-cı ilin mart ayında elan olunacaq.